Matkám prácu! Alebo je slovné spojenie „pracujúca matka“ nadávka?

Autor: Timea Axamit | 23.5.2016 o 9:12 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  772x

Naše poslankyne sa postarali o témy do novín aj blogov a stačil k tomu nápad nastúpiť do práce čo najskôr po pôrode. Keďže tejto téme sa už nejaký ten rok venujem, rada by som sa s vami podelila o moje postrehy.  

Možno vám to už v tejto chvíli lezie na nervy, ale dovolím si tvrdiť, že sa treba zaoberať touto témou. Dôvodov je mnoho. Jednak nedostatok škôlok, ktorý sa nikto neunúva riešiť. Viem to z vlastnej skúsenosti. Zhruba pred dvomi týždňami som brala syna do škôlky a ľudia stáli na chodbe ako na pohrebe. Nechápala som čo sa deje, potom mi docvaklo, že začína zápis do škôlok. Neskôr som sa dočítala, že pri niektorých škôlkach čakali už od 4. hod. rána. Ľudia moji, ja vás chápem, ale viete napr. o tom, že do škôlok, kam sa vaše dieťa nedostane, chodia deti z okolitých dedín? Nie? Tak sa prosím vás, trochu poinformujte. Budete prekvapení ;)

Pred rokom sme riešili rovnaký problém, odvolanie voči neprijatiu som preposlala aj na Miestny úrad, nech sa páči, tu je naša komunikácia:

Dobrý deň pani Axamit,

Proces prijímania detí na predprimárne vzdelávanie realizované v materských školách je legislatívou upravený v rezortných predpisoch  ministerstva školstva, a to v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len školský zákon) a vyhlášky  MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z. v nadväznosti na priestorové a hygienické možnosti, ktoré kontroluje RÚVZ v súlade s vyhláškou MZ SR o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

 Rozhodovanie o prijímaní detí do materskej školy je kompetencia riaditeľa materskej školy daná zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Nie je to rozhodovacia právomoc zriaďovateľa školy. 

 Proti rozhodnutiu v zmysle § 38 ods.4 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zmien a doplnkov nie je možné sa odvolať, pretože sa naň nevzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Vážená pani Axamit,

 je nám ľúto, že Vaše dieťa nemohlo byť umiestnené v  materskej škole. Kapacitné možnosti materskej školy neumožňujú prijať viac detí, ako je stanovené v zmysle ustanovení školského zákona a vyhlášky  o materskej škole.  Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo na nasledujúci školský rok. Kapacita ružinovských materských škôl v súčasnosti nepokrýva v plnej miere záujem zákonných zástupcov o umiestnenie ich detí do materských škôl v lokalite. Zriaďovateľ využíva všetky dostupné možnosti na zvýšenie kapacity škôl.

Vzhľadom na skutočnosť, že situácia v materských školách sa vzhľadom na rodinnú situáciu  žiadateľov neustále mení  a deti do materskej školy sa môžu prijímať aj priebežne odporúčame Vám priebežne sa informovať u riaditeliek materských škôl o možnosti prijať dieťa v inom nástupnom termíne.

s pozdravom

Mgr. Eva Pindjaková

Referát metodiky škôl a školských zariadení
Miestny úrad Bratislava - Ružinov
Mierová 21
827 05 Bratislava

Dobry den, pani Pindjakova,

rozumiem Vam. ale moj problem spociva v niecom inom:

mna by zaujimalo, ako je mozne, ze do tej istej skolky chodia trojrocne deti /viem aj o dvojrocnom dietati/ a 4,5 rocnemu pride neprijatie? nemala by ta skolka prijimat prednostne starsie deti? chapem, je to o rozhodnuti riaditelky. ale na zaklade coho sa rozhoduju pani riaditelky, ked prijimaju 3r deti a o dost starsie nie? urcite z nejakych nezistnych, avsak prisne objektivnych dovodov, ze? myslim, ze toto by mohlo zaujimat aj Vas a hlavne pana starostu, lebo usmievat sa pri odfajknutych skolkach na predvolebnych bilboardoch a vzapati poslat taketo stanovisko je trosku schizofrenicke.

S pozdravom

T. Axamit

Dobrý deň,

tak ako som Vás informovala v predošlom emaily,  posudzovanie a výber žiadostí, ciže proces prijímania detí do MŠ je plne v kompetencii riaditeľa školy daná zákonom. Riaditeľ materskej školy so zriaďovateľom dohodne miesto a čas prijímania žiadostí. Ostatné kritériá prijímania stanoví riaditeľ materskej školy  po ich prerokovaní v pedagogickej rade školy.

Kompetencie riaditeľa MŠ sú podrobnejšie rozpracované vo vyhláške  MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole. Dieťa sa do materskej školy  prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi  spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

s pozdravom

Mgr. Eva Pindjaková

Referát metodiky škôl a školských zariadení
Miestny úrad Bratislava - Ružinov
Mierová 21
827 05 Bratislava

Pán starosta sa ani neunúval odpísať. Ale budem optimista, a verím tomu, že pani poslankyne v podobnej situácii urobia všetko pre zlepšenie situácie.

Ďalším problémom je finančná závislosť od partnera. Poviete si, že to je však normálne. Áno, malo by to tak byť a verím tomu, že vo väčšine rodín je to tak. Ale niektoré ženy sa stratou práce a finančnej samostatnosti dostávajú do nezávideniahodnej situácie a ako som si všimla, okrem seba sa nemôžu na nikoho spoľahnúť.

Tiež je problém /ne/zamestnanosť matiek po materskej dovolenke. Okrem tých pár maminiek, ktoré sa majú kam vrátiť, je obrovský problém zamestnať sa s malým dieťaťom. Dopyt je príliš veľký a zamestnávatelia si vyberajú ženy buď bezdetné alebo s veľkými deťmi, kde nehrozia časté „OČR-ky“. Tento problém sa týka aj legislatívy – kým matky na materskej sú chránené pred vyhadzovom, deň po nástupe matky po RD má firma právo dať výpoveď. A skúsenosti mamičiek potvrdzujú, že túto možnosť firmy veľmi rady využívajú.

Ďalší problém si vytvárajú samotné matky tým, že nástupom na materskú zabudnú na svoje doterajšie /aj/ pracovné JA. Mnohé vôbec nekomunikujú so zamestnávateľom, nezaujímajú sa o nové trendy vo svojej oblasti a po MD sa sťažujú, že nik o ne nemá záujem. Ako som už písala v jednom zo svojich predchádzajúcich článkov, dnes je trend naplno sa venovať dieťaťu, kojiť čo najdlhšie, čo to, že mnohým to nejde a akurát ich to stresuje /presne z toho dôvodu som nekojila/, skákať okolo dieťaťa a štýlom „chcem preňho to najlepšie“ vychovať nesamostatné a hysterické dieťa, ktoré si myslí, že je pupok sveta. A beda, keď zistí, že to tak nie je. /mám také dieťa vo svojom okolí, takže bohužiaľ presne viem, o čom hovorím/. Veľmi trefne je opísaný tento „jav“ v článku „Agresívne supermatky“ od Martiny Bencovej: http://martinabencova.blog.sme.sk/c/415978/agresivne-supermatky.html

Tiež ma zaujalo, keď som začala písať o práci popri materskej, že veľa žien na mňa útočilo a začalo písaťdo komentov milión výhovoriek, prečo sa to nedá. Dodnes som nepochopila, prečo vlastne čítajú články, ktoré sa ich netýkajú a zaujímavý je paradox, že sa vyhovárajú na nedostatok času na MD, ale fóra pre maminy sú plné diskusií, čo sa dialo v tom-ktorom seriáli a čítajú články, ktoré ich vlastne ani nezaujímajú a obúvajú sa do autorky.

Rada by som citovala z ďalšieho článku, ktorý som našla na stránke www.3rokyprazdnin.sk:

Aj ženy, ktoré strávia s deťmi doma 3 a viac rokov, robia popritom iné veci. Starajú sa o domácnosť alebo záhradu, varia, majú svoje záľuby, partnera… Len si pekne priznajte, že hoci ste doma, dieťaťu nevenujete všetok svoj čas. Keď si 20x po sebe prečítam na Modrom koníku otázku “Aké je heslo do telerána?” alebo keď scrollujem nekonečným množstvom shamballa náramkov, ktoré mi zaspamujú stenu, je mi hneď jasné, že sa práve intenzívne venujete svojim deťom.

Rozdiel medzi vami a pracujúcou matkou je iba ten, že v čase, kedy vy žehlíte uteráky, vyrábate náramky alebo varíte slepačiu polievku, ona sa venuje nejakej inej činnosti. Napríklad kladie otázku ministrovi.“

Našťastie je nás stále viac, ktoré materskú dovolenku vnímajú okrem prebaľovania aj ako príležitosť. Nebojte sa, nie ste UFO a nedajte sa odradiť agresívnymi supermatkami.

Ak vás téma zaujala, skúste sa pozrieť na skupinu Biznismamky na FB, kde si môžeme navzájom radiť a pomáhať: https://www.facebook.com/biznismamky.sk/?ref=aymt_homepage_panel

Budem rada, keď nás tam bude čoraz viac a budeme si pomáhať cennými informáciami a radami ako zvládať popri dieťati napr. aj prácu a ako využiť materskú dovolenku ako príležitosť. Teším sa na vás.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.


Už ste čítali?